Hyong-O Kim

(Korece: 김형오, d. 30 Kasım 1947), Güney Koreli yazar ve politikacı. 1992-2012 yılları arasında Yeongdo Ulusal Meclisi’nin uzun süreli üyesiydi. Milletvekilliği kariyeri boyunca 2008-2010 yılları arasında Ulusal Meclis Başkanı olarak görev yaptı.

Sunam-ri,Goseong-eup’tad oğan Kim,  Goseong İlköğretim Okulu ve Kyungnam Lisesi’negitti. Seul Ulusal Üniversitesi’nde diplomasi alanında lisans ve siyaset bilimi alanında yüksek lisans derecesi alıp vermiştir. Kyungnam Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürdü ve siyaset bilimi alanında doktora derecesiyle mezun oldu.

Mezuniyetin ardından Kim, ülkenin ana muhafazakar gazetelerinden Dong-a Ilbo‘da çalıştı. Daha sonra 1978-1982 yılları arasında Diplomasi ve Ulusal Güvenlik Akademisi’nde araştırmacı olarak çalıştı.  Siyasi kariyeri dışında, 1999’da A Stone Wall House ve Wave Roar (돌담집 파도소리), 2012’de Sultan ve İmparator (술탄과 황제) gibi çeşitli denemeler ve romanlar yazdı. 2016’da genişleterek ve düzenleyerek yeni bir hale soktuğu Sultan ve İmparator romanını Yeniden Yazılan Sultan İmparator adıyla yayımladı.

Kim aynı zamanda Pusan Ulusal Üniversitesi’nde başkanlık profesörüydü. Merhum Kim Koo’yu onurlandıran bir sivil toplum kuruluşu olan Vatansever Kim Koo Için Anma Hizmetleri Derneği’nin görevdeki Başkanıdır.