Jack London
Jack London (Çizen: Neslihan Zeybek)

San Francisco’da 12 Ocak 1876’da doğup Kaliforniya’da 22 Kasım 1916’da hayata gözlerini kapayan Jack London kırk yıllık kısa sayılabilecek hayatına ellinin üzerinde kitabı sığdırmıştır.

Bebeklik adı John’dur. Babası William Chaney bir astrologtu. Annesi Flora Wellman spiritüalist bir müzik öğretmeniydi. Doğumundan sonra bakımı eski bir köle olan Virginia Prentiss’e verilmiştir ve bu kadın, bir süre Jack London’a annelik yapmıştır.

Annesi Flora Wellman, Amerikan İç Savaşı gazisi John London’la evlendiğinde adı sonradan Jack diye anılacak John da onlarla yaşamaya başladı.

İlkokulu Oakland’de okudu. Berkeley Üniversitesinde eğitim gördü. Fakat üniversite eğitimini maddi zorluklar nedeniyle tamamlayamadı.

Kırk yıllık hayatına otuz gün hapse girmesine neden olan serseriliğinden altın avcılığına uzanan farklı maceraları sığdırmış; iskorpit hastalığına yakalanarak dört dişini kaybetmiş, ardından iyileşmiştir.

Günde on iki – on sekiz saat arası yoğun bir mesaiyle konserve fabrikasında çalışmış, ağır çalışma koşullarından usanarak küçük bir tekne alıp istiridye korsanı olmuştur.

Serseriliği denizcilik hayatından sonraya denk gelir. Japonya seyahati ardından hint keneviri fabrikası ve elektrik santralinde ağır çalışma koşullarında çalışmıştır. Serserilik ve ardından başladığı lise eğitimi hayatının duraklarıdır.

Yazarlıktan çok büyük paralar kazanmış, iki evlilik yapmış ve çiftlik satın almıştır. Yazarlıktaki başarısını “İtalyan işçilerin verimsizliği” gerekçesiyle çiftlik işinde sürdürememiştir.

Ölüm sebebi tam olarak bilinmemektedir. Çalkantılı yaşamının ardından ölümü hakkında da “intihar” iddiaları ortaya atılmıştır. Aşırı morfinden öldüğü iddiaları yanında inme ya da kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği de öne sürülmüştür. Ölüm raporunaysa böbrek yetmezliği nedeniyle vefat ettiği yazılmıştır.

Başlıca eserleri:

Açlar Ordusu

Âdemden Önce

Alaska Kid

Alın Teri

Altta Kalanlar

Atalarının Tanrısı

Ateş Yakmak

Ay Vadisi

Beyaz Diş

Beyaz Sessizlik

Buck’ın Maceraları

Büyük Serüven

Can Yoldaşı

Cinayet Şirketi

Dehşet Ülkesi

Demir Ökçe

Demiryolu Serserileri

Deniz Kurdu

Direniş

Doğu Yakası

Dönek

Düş Ülkelerine Yolculuk

Güneş Çocuğu

Halk Avcısı

İstiridye Korsanları

Japon Kıyılarında Dehşet

John Barleycorn

Kaptan David Grief

Kıyametten Sonra

Kız, Kar ve Kan

Kızıl Veba

Kurt Dölü

Martin Eden

Meksikalı Devrimci

Midas’ın Müritleri

Ormandan Gelen Ses

Seçme Öyküler

Sevgili Jerry

Sevginin Katıksızı

Şampiyon

Tanrılar ve Köpekler

Uçurum İnsanları

Uzak Diyarlarda

Vahşetin Çağrısı

Yanan Günışığı

Yıldızlar Korsanı

Yol